Cech Piekarzy i Cukierników w Bydgoszczy
cechpiekarzyicukiernikow.pl
CECH PIEKARZY I CUKIERNIKÓW w Bydgoszczy

V edycja Konkursu Cukierniczego - 12 kwietnia 2016 roku

W dniu 12 kwietnia 2016 roku w siedzibie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy odbyła się V edycja Konkursu Cukierniczego.

Tematyką tegoroczne Konkursu był "POLSKI FOLKLOR"

Folklor to symboliczno - artystyczna dziedzina kultury ludowej, z której rzemiosło także czerpie wzorce.
To temat będący inspiracją dla osób z wyobraźnią, osób twórczych, którymi zapewne są uczniowie kształcący się w zawodzie cukiernik.

W tym roku zgłosiło się do udziału w konkursie 20 uczestników - uczniów szkół bydgoskich takich m.in. jak: Zasadnicza Szkoła Zawodowa Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Spożywcza, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Start oraz szkoły zawodowe z naszego regionu m.in.: Zespół Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu, Akademia Szkolnictwa "AS" z Inowrocławia, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Grudziądzu.

Celem Konkursu było przede wszystkim doskonalenie umiejętności cukierniczych i ciastkarskich wśród uczniów nauki zawodu. Upowszechnianie tradycji polskiej kuchni, polskich wypieków oraz polskiego folkloru.

Na naszych uczestników czekała do wykonania samodzielna praca o tematyce polskiego folkloru z surowców stosowanych w cukiernictwie.

W czasach szybkiego rozwoju nauki i techniki, w dobie intensywnej gonitwy za pieniądzem, w świecie zdominowanym przez media, telefony komórkowe niewielka garstka ludzi pamięta jednak, docenia i dba o to, żeby przetrwały wyjątkowe, regionalne tradycje. Dlatego poprzez nasz Konkurs chcieliśmy zachęcić młodzież i pokazać jak ważna staje się umiejętność zachowania, podtrzymania tradycji, które czynią nas wyjątkowymi i wyróżniającymi spośród innych regionów kulturowych.

Członkowie Komisji  Konkursowej w składzie: Roman Sikora, Katarzyna Droszcz, Wiesław Zmudziejewski oraz Stanisław Szczęsny stanęli przed trudnym zadaniem wyłonienia spośród wszystkich uczestników trzech pierwszych miejsc. Po przygotowanych pracach widać było, iż obecni uczniowie przygotowując się na dzisiejszy Konkurs musieli zagłębić się w tematykę polskiego folkloru. Dekoracje i słodkości jakie dziś powstały były odmienne, dzięki temu mieliśmy okazję do przeglądu różnych regionalnych form naszego folkloru.

Komisja przy ocenie brała pod uwagę:

  • Zgodność z tematem
  • Pomysł
  • Estetykę pracy
  • Artyzm wykonania elementów dekoracyjnych
  • Organizację pracy
  • Prezentację i sposób wyeksponowania pracy

I tak wyłoniono zwycięzców:
Miejsce I JULITA PASZKIEWICZ z Zespołu Szkół Zawodowych Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy (Cukiernia Staropolska w Bydgoszczy)

Miejsce II NATALIA WABISZEWSKA z Zespołu Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu (Piekarnia - Cukiernia PIEKUŚ w Inowrocławiu).

Miejsce III SANDRA GIBAS z Zespołu Szkół Zawodowych START w Bydgoszczy (Cukiernia Staropolska w Bydgoszczy).

 drukuj stronę   « powrót 
Copyright © 2017-2024 cechpiekarzyicukiernikow.pl

Cech Piekarzy i Cukierników w Bydgoszczy

O Cechu  /  Komunikaty  /  Historia  /  Władze Cechu  /  Nasi rzemieślnicy  /  Nauka zawodu  /  Galerie  /  Kontakt
projekt strony strony internetowe bydgoszcz